Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2017

-Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ Κ.ΚΟΥΜΠΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ε-ΜΑΙΛ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 33 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017 ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ




 
SMALL POTENTIAL COLLECTION
First Prize: Eftichia Kapardeli "Triumphal dawn"
RELIGIOUS PRAYER

...
First Prize: Eftichia Kapardeli "Monastery"
THE COFFEE OF IDEAS
INTERNATIONAL CULTURAL ORGANIZATION FOR THE
CREATION OF SPIRIT AND ART
RESULTS OF THE 33TH COMPETITION
WORD AND ART "SIKELIANA 2017"
 



https://www.facebook.com/ToKafeneioTwnIdewn/?fref=nf


Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ Κ.ΚΟΥΜΠΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ε-ΜΑΙΛ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 33 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017 ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ

Α Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Θριαμβικές αυγές»
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Μονή»
ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ
ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ
ΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ «ΣΙΚΕΛΙΑΝΑ 2017»

Ένας ακόμη διαγωνισμός «Σικελιανών», ολοκλήρωσε την πορεία του με την απονομή Βραβείων σε όσους οι Επιτροπές κριτών έφεραν νικητές και οι οποίοι αναφέρονται στον Κατάλογο, ο οποίος ακολουθεί. Παρακαλούμε για την παραγγελία των Βραβείων σας μέχρι και το τέλος Ιανουαρίου 2018. Τα Βραβεία θα σας αποσταλούν μέχρι και τις 20 Φεβρουαρίου.
Σημειώνεται ότι, προκειμένου να αντιμετωπισθούν τα έξοδα του Διαγωνισμού, οι επιτυχόντες θα επιβαρυνθούν με το ποσόν 15 ευρώ ανά Βραβείο (Έξοδα Γραμματείας, Επιτροπών Κρίσης, αναλωσίμων, εκπόνησης Βραβείων, ταχυδρομικών, κ.ά.) τα οποία θα πρέπει να αποστέλλουν μόνο με Ταχυδρομική Επιταγή στην διεύθυνση «Το Καφενείο των Ιδεών», Τήνου 26, - 18900 Σαλαμίνα» Μην ξεχνάτε να μας αναγράφετε ονοματεπώνυμο, σωστή ταχυδρομική διεύθυνση και ταχυδρομικό κώδικα. Η παραλαβή των Βραβείων δεν είναι υποχρεωτική και από όσα βραβεία τυχόν κερδίζετε, μπορείτε να παραγγείλετε όσα εσείς θέλετε.
Ο 34ος Διαγωνισμός «Σικελιανά 2018» ξεκινάει από σήμερα με τους ίδιους πάντα όρους και συμμετοχές θα γίνονται δεκτές μέχρι 15 Αυγούστου 2018, ενώ για την υποβολή Βιβλίων, μέχρι 30 Αυγούστου 2018 για βιβλία, τα οποία έχουν εκδοθεί από 15 Αυγούστου 2016 έως 15 Αυγούστου 2018. Μπορείτε να λαμβάνετε μέρος σε όσες κατηγορίες επιθυμείτε.
Πληρέστερες Ανακοινώσεις για τον Διαγωνισμό ακολουθούν κάτω από τον κατάλογο αποτελεσμάτων.

Η Οργανωτική Επιτροπή

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΡΑΒΕΥΘΕΝΤΩΝ 2017

ΑΝΕΚΔΟΤΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Γιώργος Τερζής «Γυμνάσματα ΙΙ»
Γ΄ Βραβείο: Ελένη Κόρτεση «Και λοιπόν;»

ΛΥΡΙΚΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Απόλυτα εσύ κι εγώ»
Β΄ Βραβείο: Καλλιόπη Συγγρού «Λάθος Εποχής»
Α΄ Έπαινος: Γιαννούλα Δήμου «Γειά σου…»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Χαϊ - Κου
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Λευκότης»
Β΄ Βραβείο: Κώστας Ρέβας «Της Άνοιξης»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Χάϊ – Κου
Α΄Βραβείο: Νίκος Κίκου «Χωρίς ειρμό»
Β΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Αψίδα»
Β΄ Έπαινος: Μαρία Χριστοδούλου «Μικρά-μικρά»

ΠΟΙΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας « Χέρι ανθρωπιάς»
Α΄ Έπαινος: Αλίκη Γερασίμου «Με αιδώ»

ΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
Α΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Άδικη καταδίκη»
Β΄ Βραβείο: Μαρία Νεφέλη – Μαρκοπουλιώτου «Ίσως λίγο από σύννεφο»
Α΄ Έπαινος: Ειρήνη Ντάνου «Ποιοί;»
Β’ Έπαινος: Ελένη Κόρτεση «Μήπως έτσι;»

ΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ
Α΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Γνώση εκ των έσω»
Β΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Το φλέγον ερώτημα»
Α΄ Έπαινος: Ερασμία Νίκου «Θέλω»
Β΄ Έπαινος: Γιώργος Οικονόμου «Χωρίς ταμπού»

ΛΥΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Βασίλειος Κλείτσας «Ο Κήπος της Γεσθημανή»
Β΄ Βραβείο: Μπάμπης Τσέλος «Νανούρισμα»
Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα « Κύσον με»
Α΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Πρώτος έρως»
Β΄ Έπαινος: Άρτεμις Σούλη « Φθινοπωρινά φύλλα»

ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Κλαγγές»
Β΄ Βραβείο: Μένιος Αργυρός «Ελλάδος εγκώμιον»

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Μονή»
Β΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Η Ονειροκρατούσα»

Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίβα «Φυλαγμένα Λόγια»
Α΄ Έπαινος: Μένιος Αργυρός «Στο Άγιον Όρος»

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας «Περιβάλλον»
Β΄ Βραβείο: Μαρία Καλού «Σκουπίδια στην Γη»

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Ο Εφευρέτης»
Β΄ Βραβείο: Νίκος Γλαρός «Ανθρώπινα κοπάδια»

ΜΙΚΡΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Ευτυχία Καπαρδέλη «Θριαμβικές αυγές»
Γ΄ Βραβείο: Ευτυχία Κοπανέλη «Με ελπίδες»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΑΝΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Νίκος Γλαρός «Γυναίκα»
Β΄ Βραβείο: Τάκης Πέτρου «Μόνο για εσένα»
Γ΄ Βραβείο: Σάκης Δημητρίου «Οι έρωτές μου»
Α΄ Έπαινος: Τούλα Αλεξάκη «Ερωτική εξομολόγηση»
Β΄ Έπαινος: Μαρία Καρίνα «Κάθε φορά…»

ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΣΤΙΧΟΥ
Β΄ Βραβείο: Ιωάννα Γκαμπλιά «Απορίες»
Γ΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Όρκος»
Α΄ Έπαινος: Γιάννης Δημάδης «Όνειρα»
Β΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Ξημέρωμα ερωτικό»

ΣΑΤΙΡΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Γιαννίδης «Όλα καλά;»
Β΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Βαρίδια»
Α΄ Έπαινος: Μένιος Αργυρός « Όπως πάμε…»

ΓΟΝΕΪΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Μανίνα Αλεπουδέλη «Σαν μικρό παιδί»
Γ΄ Βραβείο: Στέργιος Γαβρίλης «Με τους γονείς»
Α΄ Έπαινος: Κωστούλα Παπαδά «Αναμνήσεις»
Β΄ Έπαινος: Βαρβάρα Ασπιώτου «Τότε και τώρα»
Γ΄ Έπαινος: Άννυ Γαβαλά «Γονείς»

ΟΜΟΙΟΚΑΤΑΛΗΚΤΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Άννυ Γαβαλά «Το μείον του έρωτα»
Β΄ Βραβείο: Μένυ Αραβατινού «Χωρίς λόγια»
Γ΄ Βραβείο: Μένιος Θεοδώρου «Άκουσέ με»
Α΄ Έπαινος: Τάκης Πέτρου «Σε εσένα»
Β΄ Έπαινος: Μάκης Παναγιώτου «Ερωτικά φιλιά»
Γ΄ Έπαινος: Νίκη Κούλη «Ξημέρωσε»

ΠΑΡΑΙΝΕΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α΄ Βραβείο: Πέτρος Καλοκύρης «Προσπάθησε»
Β΄ Βραβείο: Αιμιλία Δρίμα «Τα φώτα της εμπειρίας»
Γ΄ Βραβείο: Μάνος Φράγκου «Μην αδιαφορούμε»
ΕΛΛΗΝΟΕΜΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΙΗΣΗ
Α’ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Μνημείο αγνώστου στρατιώτη, πλατεία Συντάγματος»
Β΄ Βραβείο: Καίτη Αλμυρού «Εδώ είναι Ελλάδα»
Γ’ Βραβείο: Σουζάνα Λογοθέτη «Πατρίδα μου»
Α΄ Έπαινος: Λίζα Κόρτεση «Ψυχή μου!»

ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ
Α΄ Βραβείο: Γεωργία Ψυχογιού – Ταστσόγλου «Αισθαντικές φωνές»
Β΄ Βραβείο: Μάριος Γεωργίου «Νοσταλγίες»
Γ΄ Βραβείο: Ρούλα Μπρέντα «Ίσως αύριο…»

ΜΙΚΡΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
Α΄ Βραβείο: Κώστας Τσιαλαφούτας «Περιβάλλον»

ΠΕΖΟΤΡΑΓΟΥΔΟ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ταξίδι»
Α΄ Έπαινος: Μάνος Φράγκου «Στα όνειρα του έρωτα»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ – εικονογραφία
Α΄ Βραβείο συλλογής εικόνων: Σοφία Αρκά
Α΄ Βραβείο: Σούλα Σφακάκη «Μυστικός Δείπνος»
Β΄ Βραβείο: Νίκος Κόρφος «Παναγία»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ
Α΄ Βραβείο: Γιάννης Τσεμπέρης «Έρωτας» -λάδι
Β΄ Βραβείο: Λίτσα Κερίδη «Καρδιές στο λιβάδι» - λάδι
Γ΄ Βραβείο: Μαρίνα Πούσση «Βροχή» - σπάτουλα


ΔΙΗΓΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Θεμιστοκλής Ροδάκης «Η Κοτσιάκαρη (η Γριούλα) εσήκωσεν την χείραν της»
Β΄ Βραβείο: Ιάσων Ιωακειμίδης «Πόσα χρόνια χάθηκαν!»
Γ’ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Όσα δεν μπόρεσες να μάθεις»
Α΄ Έπαινος: Κώστας Λιμνιός «Στο μικρό χωριό»


ΜΙΚΡΟ ΔΙΗΓΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Μαρία Παπακωνσταντίνου «Η θυσία της μάνας»
Β΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Η ομορφότερη ημέρα του κόσμου!»
Γ΄ Βραβείο: Νάνσυ Αθανασιάδη «Εκτός σχεδίου»

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ
Α΄ Βραβείο: Μαρίνος Καστρινός «Όλα όσα περίμενε»
Β΄ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Ερωτικά σκιρτήματα»

ΔΟΚΙΜΙΟ
Α΄ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας «Περιβαλλοντική ηθική κι ελληνική Λογοτεχνία»
Β΄ Βραβείο: Κοραλία Χατζή «Ιχνιλατώντας τον Καβάφη»

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Α΄ Βραβείο: Δέσποινα Νομικού «Τρία μικρά σαλιγκαράκια»
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ο ψεύτης παπάς κι ο γέρος»
Γ΄ Βραβείο: Νεκταρία Κωστάρα «Χριστουγεννιάτικα κάλαντα»
Α΄ Έπαινος: Στέβη Χρυσικού «Μια φορά κι έναν καιρό»

ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΝΟΥΒΕΛΑ
Α΄ Βραβείο Παναγιώτης Σκοπετέας «Όταν ένα ‘Α’ ξενιτεύεται»


ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΗΜΑ
Β΄ Βραβείο: Κίμων Τριπολίτης «Σύγχρονα ακατάληπτα»

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ
ΑΡΙΣΤΕΙΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ στον Μιλτιάδη Ντόβα «Ο ‘νέος ανθρωπισμός’ στο έργο του Γιάννη Ιμβριώτη – αξιολογικό σύστημα και φιλοσοφική προβληματική»


ΘΕΑΤΡΟ
Α΄ Βραβείο: Παύλος Παύλου «Νύχτα βαθιά»
Β΄ Βραβείο: Ναθαναήλ Χριστοβασίλης «Αναμνήσεις»
Γ΄ Βραβείο: Λιλίκα Νεοφύτου «Όλα τα χάσαμε»

ΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Α΄ Βραβείο: Μιλτιάδης Ντόβας «Ταξίδι»
Β΄ Βραβείο: Κώστας Κηπουργός «Μάθε να μετράς»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄ Βραβείο: Μίλτος Βρυώνης «Μουσική για πιάνο»
Β΄ Βραβείο: Ειρήνη Λυδάκη «Γυμνάσματα»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄ Βραβείο: Νάκος Αλεξίου «κΚαμαρωτή μου πέρδικα»
Γ΄ Βραβείο: Περικλής Ελευσινιώτης «Του γάμου»

ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΕΛΑΦΡΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Α΄Βραβείο: «Άλλη μία νύχτα»
Β΄ Βραβείο: Ελένη Αναγνώστου «Αγάπη μου, αγάπη μου».

ΜΙΚΡΟΚΛΥΠΤΙΚΗ
Α΄ Βραβείο: Θεανώ Βλασσοπούλου «Περιστέρια»

ΚΕΡΑΜΙΚΗ
Α΄ Βραβείο: Γιάννης Τζίνας «Πυθάρι»
Β΄ Βραβείο: Μανώλης Αγιομυριανάκης «Μινωϊκό»
Α΄ Έπαινος: Νίκος Γλύκας «Μύλος»

ΥΑΛΟΥΡΓΙΚΗ
Α΄ Βραβείο : «Immortalitas»



ΒΙΒΛΙΑ
Γιώργος Μποτής « Η διαδρομή»
Γιώργος Π. Τερζής «γυμνΑσματα»
Πολιτιστικός Σύλλογος Σπετσών «30 χρόνια Ερασιτεχνικού Θεάτρου στις Σπέτσες»
Έκδοση Ομίλου Unesco Πειραιώς και Νήσων «Γλυπτών Παλιννήστησις»
Χαρούλα Μήτρου «Κάθε ώρα»
Νίκου Μπάτη « Αριστουργήματα»
Πέτρου Γκίκα «Περί αρχαίας διαλεκτικής των Ελλήνων»
Λένας Κούλη «Πάλι μαζί»
Γρηγόρης Σερέτης "Νικήστε την κατάθλιψη".